Amsterdam

Amsterdam. Další krásné město, kam se můžete v Evropě vydat a které byste neměli vynechat. Kdo tam nebyl, jako by neexistoval! Pokud přemýšlíte, jakou destinaci navštívit, nemůžu jinak než doporučit právě toto město. Právě zde totiž můžete navštívit hned několik neobvyklých památek, o kterých se možná až tak nemluví.

Amsterdam je hlavní město Nizozemska a od našeho hlavního města – Prahy, je vzdálené zhruba 890 km. V současnosti je to také největší nizozemské

Amsterdam

město. Nachází se zde hned dvě památky dědictví UNESCO. Jedním z nich jsou typické a překrásné amsterdamské kanály, které lemují celé město a protékají především historickým centrem města. Zaručí vám tak, že se ve městě neztratíte, jelikož ulice jsou několik kilometrů dlouhé a uprostřed nich protékají právě tyto kanály. Většinu času tak právě jdete podél vody a můžete si zde dokonce zaplatit projížďku na loďce. Je to jedna z možností, jak si prohlédnout Amsterdam.

Amsterdamské kanály

Já jsem však zvolila v Amsterdamu snad nejpopulárnější a také nejběžnější možnost dopravy a to je právě projížďka na půjčeném kole. Jestli je něco, co byste zde určitě měli zkusit, je to právě toto. Ulice jsou zde opravdu dlouhé a město rozlehlé, nemají zde moc typická náměstí, jako například u nás v Praze. Půjčovny jsou však všude, především na okraji města a půjčení jednoho kola není vůbec drahé. Stojí zhruba € 8 na den. Bicykly se zde velmi často kradou, a proto ke kolu z půjčovny dostanete dva masivní zámky. Pro kola jsou vyhrazeny zvláštní stezky, není s nimi dovoleno jezdit po chodníku a v pěších zónách. Pohybovat se po městě vlastním autem se nedoporučuje, protože ve městě jsou stále dopravní zácpy a parkování je drahé. Vyplatí se tak si auto nechat na kraji města a půjčit si právě kolo. Doprava na něm je rychlejší a snazší než pěší chůze. Tím jak je město rozsáhlé, se kola vyplatí, jelikož místní památky jsou zde od sebe poměrně daleko.

Amsterdam

Co se týče ubytování, já preferuji kempy či ubytování přes Airbnb. Především v Amsterdamu se to vyplatí. Hotely či apartmány jsem v historické části neviděla vůbec. Proto mohu ze své zkušenosti doporučit kempy, které se nachází okolo města. Mohu doporučit konkrétně dva. Nejsou daleko a v obou byla možnost si rovnou půjčit kolo a dojet do centra. Byla zde krásná příroda a překvapilo mě, jak příroda kousek od hlavního města může vypadat. Tento způsob ubytování, především na jaře a v létě je však oblíbený a tak doporučuji si místo zarezervovat či si možností vyhledat více.

Kemp nedaleko centra
Amsterdamu.
Kemp nedaleko centra Amsterdamu.

V centru města byste určitě neměli vynechat dům Anny Frankové. Je z něho muzeum a řadí se mezi největší památku Amsterdamu, proto jsou na prohlídku obrovské fronty, ale stačí ho vidět dle mého názoru i zvenčí.

Dům Anny Frankové

Zhruba 300 metrů od něho je socha právě Anny Frankové na menším náměstí, kde si lze sednout na lavičky, jít do kostela, který je hned vedle nebo si zakoupit nějaký suvenýr v místních stáncích. Zde to opravdu žije a je zde možnost i restaurací, dobrého jídla, pití či odpočinku. Dále také stojí za to vidět Vondelpark, což je místní rozsáhlý park, na projížďku s kolem opravdu krásné a klidné místo. Krásný a typický pro Amsterdam je také větrný mlýn De Gooyer Molen. Dále také Van Gogh Museum či Rijksmuseum. Ani jedno muzeum jsem však nenavštívila, ale věřím, že pokud budete mít dostatek času, návštěva bude určitě stát za to.

Socha Anny Frankové

Pro nadšence doporučuji najít lavičku z filmu Hvězdy nám nepřály (v originále – The fault in our stars). Z místa se stala oblíbená destinace navštěvovaná turisty. Já osobně si však myslím, že město stačí pouze projít/projet, jelikož domy a kanály jsou zážitek sám o sobě. Toto město má své kouzlo a já se sem ještě určitě plánuji vrátit!

 

Vondelpark
Amsterdam
Lavička z filmu „Hvězdy nám nepřály“
De Gooyer Molen – větrný mlýn v centru města
Cestou k jednomu z kempů..
Krásná příroda kousek od centra.
Amsterdam
Amsterdam