Bazar zlých snů- Stephen King

Zde je něco zase trochu jiného. Tento zápis je v podobě referátu, ale má všechny podstatné body, které uvádím při klasickém hodnocení.

Kniha obsahuje 21 povídek, v nichž nechybí černý humor, napětí nebo rozsáhlá škála fantazie.

Jako ukázkovou povídku jsem si vybrala příběh „Ur“, jenž stručně vypráví o čtenáři elektronických knih, který vstupuje do paralelních světů.

Prostředí a čas: Ačkoliv jsou v povídce zmínky o dalších světech, tato povídka se odehrává v našem světě, v současnosti, konkrétně ve městě Mooru v Americe.

Hlavní hrdina: Wesley Smith je muž středního věku, jehož zaměstnání je učitel na Moorově univerzitě. Nesnáší novodobé technologie jako mobily, počítače nebo i čtečky. Jeho nejoblíbenější činností je četba a svoje knihy má radši než přítelkyni. Svoje povolání odjakživa bere jen jako záložní a doopravdy se chce stát slavným spisovatelem. Teď ale pomalu ztrácí naději, že se tak stane.

Děj začíná rozšířením nové technologie zvané Kindle, což je jednoduché čtecí zařízení. Kindle se ujímá u všech věkových kategorií a stává se běžnou pomůckou ve školách. Avšak učitel angličtiny Wesley Smith, hlavní postava příběhu, odjakživa preferuje knihy, a proto si nevšímá oblíbené vymoženosti a pokračuje ve starých zvycích.

Později ho přítelkyně Ellen a také různé okolnosti donutí pozměnit názor a Kindle si objednat. O pár dní později obdrží objednanou věc a zjistí, že se výrazně liší od všech ostatních. Nejenže má odlišnou barvu, ale má i podezřelou funkci jménem Ur. Bezhlavě se na ni Wesley přihlásí, potvrdí pravidla a brzy zjistí, že tento Kindle obsahuje všechny knihy včetně těch, co nebyly napsány v jeho světě. Postupně tedy zjistí, že existují další paralelní světy. Tyto informace mu nedají spát, a tak se svěří příteli Donovi a svému studentovi Robbiemu. Společně prozkoumají funkci Ur hlouběji a zjistí, že existuje další funkce – budoucí zprávy. Budoucí zprávy jsou vlastně domněnky, které se pravděpodobně stanou, pokud vše bude probíhat jako dosud.

Když si Wesley čte budoucí zprávy, najednou uvidí tragickou nehodu, ve které figuruje Wesleyho přítelkyně. Ve zprávě se píše, že se autobus, ve kterém jede jeho přítelkyně, srazí s autem. Zachrání Wesley svoji přítelkyni a tím poruší pravidla Uru? To a více se dozvíte v knize.

Hodnocení: Z knihy mám smíšené pocity. Některé kapitoly mě příliš nezaujaly, ale od jiných jsem naopak nemohla odtrhnout oči. Osobně preferuji delší povídky, neboť se čtenář lépe vcítí do situace a více přemýšlí nad dějem, a proto celá povídka působí důvěryhodněji a panuje určitým napětím až do konce. Hodnotím 6 body z 10.