Hazmburk aneb Zaječí hrad

Jedno z mých oblíbených míst, kam se každoročně vracím a mám ho velice ráda, je Hazmburk. Toto místo není nijak daleko od místa, o kterém jsem psala nedávno, čímž byla Milešovka. Obě tyto lokality se nachází v Českém Středohoří.

 

pohled na Hazmburk při západu Slunce od TřebenicTato už zdaleka viditelná zřícenina se nachází u vsi Klapý, 3,5 kilometru od města Libochovice v okrese Litoměřice. Tento původně gotický hrad je veřejně přístupný. Dříve se mu říkalo také jako Zaječí hrad nebo Zajícův hrad. Na hrad vedou pouze pěší turistické trasy: žlutě značené trasa z Klapého, kde je nad vesnicí parkoviště a červeně značená z Libochovic do Třebenic. Po neznačených polních cestách lze na hrad dojít i ze Slatiny. Tuto cestu také doporučuji, je jedna z mých oblíbených. Hazmburk - Bílá věž s rozhlednou

Cesta nahoru trvá zhruba 60 minut. Terén cesty je přírodní, tudíž je lepší si pro výstup zvolit počasí vhodné na procházky lesem. Jdete totiž po většinu cesty nahoru jen lesem, tudíž nemáte moc možnost pozorovat krásné panorama průběžně, jelikož ho stromy zakrývají. Za to se celou cestu více těšíte na krásný výhled a jste tak nakonec více překvapení a nadšení. Jelikož cesta není nijak upravená a udržovaná, doporučuji spíše pohodlnou a turistickou obuv, protože části cesty obsahují velké kameny a při cestě si občas připadáte jako horolezci. Celá cesta také není jen rovná, ba naopak se nejrůzněji zatáčí a pokud jdete ze Slatiny, točíte se jen po jedné straně kopce. Když zdoláte celou cestu lesem, projdete bránou a minete pozůstatky hradeb. Nahoře je pokladna, kde si každý musí zaplatit vstup.Hazmburk - pohled z Bílé věžě

Dominantou hradu jsou dvě dodnes dochované věže. Bílá věž se zbytky opevnění a Černá věž. Na západní straně se k hornímu hradu přikládá tzv. západní předhradí. Zbytky jeho opevnění jsou dnes již v zaniklém městečku v podhradí.  Bílá věž nyní po rekonstrukci slouží jako rozhledna. Celá horní oblast hradu není vůbec rovná, věže jsou od sebe vzdálené 100 metrů. Je zde také občerstvení, zmiňovaná pokladna s turistickými suvenýry. Na okrajích hradu jsou buď kamenné propasti nebo naopak zbytky hradeb a vidíte zde také části cesty, po které jste přišli.

Hazmburk - vchod do sklepeníTento výlet se dle mého názoru musí líbit snad každému turistovi, dobrodruhovi, či zvídavému člověku, který se těší zase na jiný pohled Českého středohoří. Nahoře si můžete odpočinout, projít si opevnění, vylézt na věž či se občerstvit. Celý vrh působí jako velká zahrada (avšak od té zámecké se hodně liší). Můžete zde vidět nezničenou krajinu, po cestě krásnou přírodu a nahoře se kochat Českým středohořím a také zříceninou. Toto místo mám velmi ráda a nemůžu mu nic vytknout, snad jen ten šílený kopec nahoru. Celkově tento výlet hodnotím kladně a nemůžu dát jinak než 10 bodů a všem toto místo doporučit.

Doporučuji v každém ročním období a krásné jsou také západy a východy sluníčka. Každoročně se pořádají výstupy na Hazmburk i v zimním období, nejen na Silvestra, ale i na Nový rok a v prvních lednových dnech. Pokud chcete zažít na Silvestra něco výjimečného, máte možnost.

Hazmburk