jumanji

Jumanji

    Příběh tohoto filmu začíná již v roce 1969, kdy hlavní hrdina Alan Parrish objeví hru Jumanji vedle otcovy firmy na boty. To  ovšem ještě nevěděl, jaké nástrahy ho čekají a co vše si bude muset prožít. Jeho život nebyl přesně podle jeho představ, ale pozná, že vždy může být lépe i hůře.

    Alan je poměrně obyčejný jedenáctiletý chlapec, jehož otec má prosperující firmu na výrobu obuvi. On sám nemá mnoho kamarádů, spíš žije sám proti všem. Jelikož je jeho otec velmi zaneprázdněný, nevšimne si, že to není útok jednoho proti jednomu, ale spíše šikana. Alan tak ztrácí blízkost svého otce, ale také chuť do života. Nejraději by zmizel a jako blesk z čista jasna se ozve zvuk. Dovede Alana na stavbu vedle firmy, kde také nalezne hru Jumanji. Schová ji a po odchodu rodičů na ples se ji rozhodne prozkoumat. Objeví se ale Alanova vysněná kamarádka Sára a omylem vrhne kostkami. Hra začala. Sára je milá a hezká, ale jeví o ní zájem chlapec, který stojí v čele gangu jdoucího proti Alanovi. Na Sáru se vrhnou afričtí netopýři a Alan svým druhým hodem uvízne ve hře. Nikdo neví, jak chlapec zmizel a Sára je na celý život poznamenána nemilým zážitkem.

    O 26 let později se do domu se zajímavou pověstí přistěhuje chlapec Peter, jenž mlčí od doby, kdy mu zahynuli rodiče, a se sestrou Judy, která je velmi všímavá, neboť objeví tuto hru. Hra jakoby poznala, že v domě je zase život, a začala vydávat zvuky. Zvuky byly hlasitější a hlasitější, až si toho všimli oba sourozenci. Zapojili se do rozehrané hry. Začali se dít různé věcí (např.: přicházeli exotická zvířata – opice, hmyz, lvi; rozšiřovaly se masožravé květiny; nastávaly přírodní katastrofy atd.). Hra znovu vrátila na zem Alana, který v hře zůstal 26 let. Sára navštěvovala psychiatra a jediná cestu k novému začátku bylo dohrát a přežít.

    Film byl velmi zajímavý příběhovou linií a od začátku spouštěl v každém napětí. Dalo se jen nevěřícně přihlížet na to, co se během vteřiny obrátilo vzhůru nohami. Každé postavě tento zážitek pomohl více si vážit toho, co mají. Uvědomily si totiž určité priority a nakoplo je to dopředu. Osud nemůžete změnit, ale ovlivnit ano. Stejně jako štěstí, které tito čtyři rozhodně měli. Tento film vás skvěle odpoutá od reality, asi jako hra Jumanji odpoutala Alana, Sáru, Judy a Petera. Myslím, že každý kdo má rád akční a dobrodružné filmy, by se na Jumanji měl podívat. Každý si v tom ale najde své. Jediné, co by mohlo někoho odradit, je staří, neboť film je z roku 1995. Tomuto zdařenému snímku bych dala 8/10. A pokud teď přemýšlíte, jestli se na to podívat, neváhejte!