Království tulipánů – Keukenhof

Místo, které se mi za poslední dobu nejvíce líbilo, byl právě park Keukenhof. Tento park se nachází v Nizozemí. Nejenže je to největší květinový park v Evropě, ale také si dovolím tvrdit, že je to nejkrásnější park s jarní výstavou na světě! Je zde k vidění přes 7 milionů tulipánů, hyacintů a narcisek, které zabírají plochu o 32 hektarech s neuvěřitelnými barvami a vůněmi.

 

Můžete zde tak vidět neuvěřitelnou a ohromující květinovou show, ze které si navždy odnesete nezapomenutelné zážitky a pestré fotografie, či suvenýr v podobě živé rostliny. Celou výstavu pořádají zahradnické společnosti, které se zabývají pěstováním, šlechtěním a prodejem rostlin. Je to pro ně jedinečná příležitost propagace.

 

Tento park se nachází v Nizozemí a to přesněji 40 km od hlavního města – Amsterdamu. Dopravit se tam můžete, jak vlastním autem, tak jejich vlastním autobusem, který má hned několik zastávek po trase z Amsterdamu. Jsou nabízeny však také vyjížďky na kole, ale i na lodi.

  

  

 

Celý tento park je plný cibulovin o 800 druzích. Zahrada je rozdělena do několika částí – Oranje Nassau, Irene, Juliana/Tulpomania, Wilhelmina, Mill, Willem Alexander a Beatrix. V každé části se nachází budova s venkovními stánky s občerstvením, naleznete zde muzeum, ZOO pro děti, větrný mlýn, několik vodních ploch v podobě jezírek, fontán apod. Přes vodní kanály v parku se lze procházet přes lávky. Je zde, ale i nespočet laviček k odpočinku a k vychutnání atmosféry parku.

    

 

Tato jarní výstava cibulovin není otevřena po celý rok, ale její sezóna trvá pouze několik týdnů. Celý park však lze navštívit celoročně. Na podzim týmy zahradníků zasazují a kombinují do přenádherných kombinací převážně tulipány a ostatní květiny. Když květiny začnou kvést, park je otevřen, ale pouze od 23. března do 21. května, to je pouze 8 týdnů. Otevírací doba po celou sezónu je od 8.00 do 18.00 hodin.

  

Aby květiny vydržely déle než několik dnů či týdnů, jak je pro ně obvyklé, musí se sázet speciální metodou. Rostliny vydrží tak v květu i více než dva měsíce. Cibuloviny se sázejí do země postupně ve třech vrstvách podle období jejich rozkvétání. Jakmile tedy jedny kytky odkvetou, hned začnou kvést další a další.

Roční návštěva tohoto parku je přes 230 tisíc návštěvníků opravdu z celého světa. Lístek pro dospělého člověka stojí 16 EUR a pro dítě do 11ti let pouze 8 EUR. Lístky lze objednat i pře internet.

Tento park doporučuji všem milovníkům rostlin a květin. Je vhodný jak pro školy, tak pro rodiny i s malými dětmi. V tomto parku si najde opravdu každý to své. Všemi atrakcemi a neuvěřitelnou jarní výstavou si získá každého i ty, kteří botanické zahrady nevyhledávají. V parku se můžete projít po stezkách dlouhých 15 km mezi rozkvetlými rostlinami.

 

Každý rok má tento park jiné téma a tak se kombinace květin neopakují. Každý rok je to naprosto skvělý a jedinečný zážitek. Tento rok bylo téma „Dutch design“. Díky své rozloze se obrovská spousta návštěvníků rozmístí a množství lidí není až tak rušivé.

Já jsem v parku rozhodně naposledy nebyla a těším se na další návštěvu. A vy už nemusíte přemýšlet, kam bude Vaše další cesta hned příští jaro.

Doporučení od zahradníků z Keukenhofu: Nejlepší doba, kdy do Keukenhofu vyrazit, je poslední týden v dubnu, protože máte největší záruku, že bude dobré počasí, a především, že tulipány budou skutečně všude – Keukenhof je v největším květu od 22. do 30. dubna