Milešovka aneb kde fouká nejvíce

Nejvyšší hora Českého středohoří je největrnější místo v České republice – Milešovka. Její vrchol leží ve výšce 836,5 m n. m. Jezdím kolem ní autem už dobrých pár let a nikdy jsem na ni nevystoupala. Vždy jsem jen říkala, že bych se tam ráda podívala. Tak jsem se rozhodla si to splnit a vidět celé naše České středohoří pořádně z výšky. Celý výlet jsem zdokumentovala pár fotkami.

cesta na MilešovkuVycházela jsem z vesnice – Bílka. Cesta nahoru trvala chůzí zhruba 1 hodinu a měla kolem 4 km. V den mého výstupu nebylo zdaleka počasí, jaké byste si přáli v den, co se těšíte na výhled jako z pohádky. Avšak naděje umírá jako poslední. Celou cestu jsem doufala a přála si, aby nahoře bylo alespoň tak, jako bylo na parkovišti.

Poté, co zdoláte cestu, jež je jen a jen do kopce, avšak řádně značená, vyjdete přímo nahoře na samotné Milešovce. Na vrcholu se nachází restaurace a bufet, ve kterém se můžete ohřát a posilnit na cestu zpátky. Mají zde vždy nějakou polévku a teplý čaj. Při lepším počasí (než jsem měla já), je zde také možnost venkovního sezení a terasa s lavičkami a s krásným výhledem.

panorama Českého StředohoříMilešovku, můžete tzv. „obejít dokola“. Jak jsem již zmínila, je zde bufet, restaurace se suvenýry, návštěvní knihou a razítky, dále také spousta venkovního sezení, velká houpačka a uprostřed se tyčí rozhledna. Pokud vám nestačí výhled pod rozhlednou a chcete být ještě více unavení, můžete si zaplatit 30 Kč a vystoupat nejvýše, kam Milešovka nabízí. Na rozhledně a vedle ní, se nachází meteorologické radary a zařízení. Je zde umístěno stálé meteorologické pracoviště Ústavu fyziky atmosféry. Jelikož mně nepřálo počasí, neměla jsem chuť stoupat výše.

Milešovka od KostomlatMně samotné se výstup líbil, celou cestu byla všude kolem krásná a nezničená příroda, několik zastávek se sezením a značení bylo také bezproblémové. Místy byl terén horší, avšak průchozí a bylo vidět, že hora je navštěvovaná. Na samotném vrcholu mě překvapila otevřená a vyhřátá restaurace s milou a rychlou obsluhou. Parkoviště bylo přímo u cesty a neplacené, tudíž v dopravě nebyl problém. Celý výlet hodnotím jako kladný a dávám 8 bodů z celkových 10 bodů. Doporučuji si na výstup vybrat vhodnější počasí. České středohoří je pak lépe viditelné a výhled tak nemůže mít jedinou chybu. Doporučuji naplánovat výlet na podzim, kdy je celá příroda krásně zbarvená.