moderni-popelka

Moderní Popelka

Tento film z roku 2004 patří k jednomu z mnoha příběhům, vyprávějícím o jednom životě středoškolačky, s pohádkovým koncem. Nemá to ale vůbec lehké. Jiní by to na jejím místě vzdali, ale ona věří a zvládá překážky, které jí život staví do cesty. Skákání podle toho, jak pískne macecha, ale stále zachraňují zprávy od jejího tajného ctitele.

Sam je obyčejná holka, která v dětství vyrůstala jen se svým tatínkem, protože maminka jí zemřela. Nic jí ale nechybělo. Byla tou nejšťastnější holčičkou pod sluncem, jen její táta se bál, že jí něco chybí. A to něco byla Fiona. Nevlastní macecha měla dvě dcery, jež Sam život rozhodně nezpříjemňovaly. Když už si myslela, že to horší být nemůže, ztratila to, co byl celý její život – svého báječného tátu. Její život nabral nové obrátky, ale její pozitivní myšlení jí drželo nad vodou. 

Být středoškolačkou, pracovat v macešině podniku, fungovat jako domácí služka a stíhat kromě svého studia i povinnosti svých sester rozhodně není snadné. Sam dělá vše, jak nejlépe umí  a bere život takový, jaký je. Od jejích povinností jí pomáhá uniknout do jiného světa jen komunikace se svým tajným ctitelem. Vůbec netuší, kdo by to mohl být, ale ví, že si rozumí a je šťastná. Školu skvěle zvládá, ale přijde na to, že chce více žít. Spíše to v ní probudí přátelé okolo ní. Vydá se na ples a svého prince najde, ale bude to tak jasný příběh s jednoduchým koncem?

Tenhle film může být pro mnohé jeden z tisíců, ale pro mě znamená víc. Miluji ho už od dětství a znám ho skoro nazpaměť. Ve filmu se mi líbilo, s jakým klidem Sam přistupovala k tomu, co jí život připravil. Film rozhodně nepostrádal vtip a nejedna puberťačka by si chtěla ten příběh prožít. A že je v něm vidět i příběhy normálních smrtelníků.  Tomuto filmu bych dala 10/10. A doporučila ho všem milovníkům šťastných konců a neférových osudů. Moudro, o které bych nerada kohokoliv připravila, je: “ Nikdy nedovol, aby tě strach z prohry vyřadil ze hry.“  

 (Písnička z filmu: Hear you me – Jimmy Eat World)