me-before-you

Než jsem tě poznala

Hlavní hrdinkou filmu Než jsem tě poznala (v originále Me Before You) je Louise, velmi skromné a milé děvče obětující se pro lidi kolem sebe. Potřebuje pracovat, respektive napomáhat své rodině s příjmem financí, proto když ztratí práci, je nešťastná. Jediným východiskem je péče o ochrnutého Willa, s kterým má málokdo trpělivost, ale optimismus, jež Louise přinese do jeho domu jen tak nezmizí. Jeho zranění způsobila srážka s motorkou a on přežívá den ode dne stejným způsobem.

Louise má už sedm let přítele Patricka, který je velmi zaneprázdněný svým sportovním vytížením. Rád by se zúčastnil velmi náročného triatlonu v Norsku, ale Louise si pod pojmem dovolená představuje trochu něco jiného. Její rodinu tvoří táta s mámou a sestra se svým synem. Otec hledající práci, matka pečující o domácnost, sestra velmi chytrá (přeskočila dva ročníky, ale pak se jí narodil syn) a studentka s malým synem. Louise musí chodit do práce. Jinou možnost si ani sama nepřipouští, ale Will jí to moc neusnadňuje. Pochopit ho ale také není moc těžké. Jeho život byl téměř dokonalý. Pochází z velmi zámožné rodiny, která ho miluje. On zase miloval sportování, rád trávil čas na horách nebo surfováním na moři a jeho život teď provází vzpomínkové sny, přestože nemůže nic dělat. Měl také přítelkyni a nic nenasvědčovalo tomu, že by se to mělo změnit. Byl zkrátka šťastný!

Jednoho jednou ve zlomku vteřiny ale nastal převrat. Když ráno spěchal do práce, pospíchal a v dešti se nerozhlédl a ztratil téměř vše. Především vládu nad svým tělem. Naráz nic nemělo smysl a on neviděl jedinou věc, která by mu dávala naději a budoucnost. Měl poškozenou míchu a od ramen dolů neměl žádnou moc nad svým tělem. Dal rodičům slib, že se v průběhu půl roku pokusí zařadit a začít znova, ale věděl, že to nejde. Jeho jediným světlem byla Lou, kvůli které každé ráno vstával a kvůli které se snažil a žil! Ona se smířila s tím, co jí život dal, a byla šťastná. V její přítomnosti byli všichni veselejší. Začala mu plánovat každodenní aktivity, výlety a dovolenou. Působilo to vše krásně, ale tohle štěstí bylo pomíjivé a Will už nežil svůj vlastní život. Jen dožíval poslední hezké dny.

Tento film je nádherný a měl by ho vidět každý. Vtáhne vás do příběhu a nepustí zpět. Někteří si pobrečí, jiní jen pochopí a ostatní prožijí neuvěřitelný příběh. Vždy je náročné sledovat ve filmu postavy, které mají problémy, starosti a bolesti, ale představit si realitu, je ještě více kruté. Film vás donutí přemýšlet nad spoustou věcí. Jak je možné, že někteří lidé trpí a jiní si jen užívají. Will si zažil obojí a to v pořádí, které nebylo milé nikomu. Díky filmu jsem i uvědomila, že mám být šťastná za to, co mám. Vždyť je to vlastně strašně krásný, ale život sám ukáže, co nás každého čeká. Filmu bych dala 10/10, neboť mě nenapadá ani jedna věc, kterou bych chtěla vytknout. Prostě jen žijte a užívejte! Od toho tu jsme.

(Písnička z filmu: Not today – Imagine Dragons)