sůl moře

Sůl moře- Ruta Sepetys

     Kniha se odehrává v zimě roku 1945, tedy za druhé světové války, kdy čtyři mladé hrdiny, ale ne jen je, spojí jedna ohromná loď Wilheml Gustloff, jež měla být jejich záchrana. Je zde zobrazena válka z více pohledů, neboť každý z hrdinů má jiné zkušenosti, je jinak starý a i to mnohým otevře oči. Hlavními hrdiny jsou: Joana, Emilia, Florian a Alfred. Autor píše příběh z pohledu všech těchto postav, vždy na přeskáčku.

     Joana je 21letá litevská ošetřovatelka, která se na lodi stane významnou osobou, protože ošetřovatelek mnoho není. Snaží se obveselit každého, je velmi milá, hodná, ale strach o rodinu a její touha být s nimi přetrvává. Druhou hlavní postavou této knihy je Emilia, které je pouhých 15 let, a je těhotná. Pochází z Polska a na loď se dostala jen díky Joaně. Další postavou je zraněný prušák, jménem Florián, jenž zachránil Emilii, a tak ho nazývá a považuje za rytíře. Lituje minulosti a pokouší se o pomstu, ale stejně tak, jako všichni čtyři hrdinové, má spoustu tajemství. Poslední a velmi rozdílná postava je Alfred, neboť jako jediný stojí na německé straně. Velmi obdivuje Vůdce a je sebejistý, namyšlený a naivní.

      Ze všech zemí prchají lidé a snaží se zachránit si svůj život, nevědí, co je horší, jestli němečtí oficíři nebo Stalinovy jednotky, které vraždí, kradou a znásilňují. Na každém rohu na vás může čekat smrt. Mohutné skupiny lidí se snaží dostat k některému z přístavů u Baltského pobřeží, které je mají odvést do bezpečí. Přednost mají významní členové stran, zdravotní výpomoc, vojáci, kteří mají šanci na přežití, a pak se teprve vybírají lidé z několika tisíců. Joana, Emilia, Ingrid (=nevidomá dívka, která s touto skupinou stráví jen nějak čas) spolu s ševcem tvoří jednu ze skupin, která se chce na loď dostat. Cestou jim ubývají, ale také přicházejí noví členové (např.: malý potulný chlapec, kterému se ráno v lese neprobudila babička). Všichni tito lidé doufají, že přežijí, ale jejich příběh dopadne?

     Kniha měla velmi krátké kapitoly a napínavé, tudíž se četla velmi rychle. Líbilo se mi, že zde vystupovali poměrně mladí hrdinové, což byl nejspíše autorčin záměr (přiblížit tuto dobu mladších čtenářům). Většina postav mi byla sympatická. Nejvíce asi Joana, i přestože mi Emilia byla věkově nejblíže. Díky knize jsem se také o této lodi dozvěděla a její příběh mě natolik zaujal, že jsem si o ní našla nějaké informace. Nesympatický mi byl Alfred, kvůli jeho charakteru, ale byl to dobrý příklad německého vojáka za druhé světové války. Připadalo mi, že Emilia se chovala jako starší, možná to bylo proto, že se autorka už nedokáže vžít do role takto mladých lidí, ale to nic nemění na mém názoru na knihu. Této knize bych dala 10/10 bodů, protože patří mezi nejlepší knihy, co jsem kdy četla. Pokud nemáte co číst a zajímá vás historie a romány, určitě si knihu přečtěte.